tamoksyfen

Tamoksyfen, do lamusa? Era nowych leków.

Nolvadex jest nazwą handlową leku, który zawiera substancję czynną Tamoksyfen. Jest powszechnie używany przez kulturystów, aby zapobiec ginekomastii. Został zaprezentowany szerszemu gronu przez Dana Duchaine 25 lat temu. Teraz, po ponad ćwierć wieku pora uaktualnić pewne informacje krążące w świecie bb. Mam zamiar wykazać, że jest najwyższy czas, aby zrezygnować z łączenia Tamoksyfenu ze stakami steroidowymi.

TROCHĘ HISTORII

W późnych latach 70′ coraz więcej kulturystów zaczęło zauważać dziwne grudki wokól gruczołów sutkowych. Początkowo nikt na to nie zwracał uwagi, ale u coraz większej liczby zawodników rozwijała się ginekomastia. W 1981r Mr. Olimpia miał bardzo poważne stadium ginekomastii. Było to zaraz po tym, jak Dan Duchaine opisał Nolvadex. Był to bardzo dobry okres, ponieważ nikt inny nie mógł zaproponować lepszego rozwiązania, aby zapobiegać rozrostowi gruczołów sutkowych. Nolvadex zyskał popularność zaraz po opublikowaniu o nim informacji w pierwszej „undergroundowej” książce o sterydach anabolicznych. Stwierdza się w niej, że lek ten ma potężne możliwości, ale nikt nie stosował go na tyle długo, aby te możliwości znaleźć i dokładnie zbadać. Po ponad 25 latach intensywnego używania Nolvadexu uważam, że czas zakończyć jego stosowanie. Dlaczego? Po pierwsze, ponieważ nowsze i skuteczniejsze leki zostały wprowadzone do obrotu, po drugie, Tamoksyfen skutecznie ogranicza wzrost mięśni.

NOLVADEX, A WZROST TKANKI MIĘŚNIOWEJ

Po tak wielu latach użytkowania, wydaje się całkiem oczywiste, że jeżeli tamoksyfen zapobiega rozrostowi gruczołów sutkowych to także osłabia działanie anabolików. Efekt ten wynika z działania anty-estrogenowego Nolvadexu. Pamiętajmy, że mięśnie do optymalnego wzrostu wymagają obecności zaróno testosteronu i estrogenów. Przekonanie to wynika z wyników przeprowadzonych badań, które dowodzą, że testosteron bez obecności estrogenów jest tylko minimalnie anaboliczny. Poprzez zwiększenie gęstości receptorów androgenowych, estrogeny czynią mięśnie bardziej wrażliwe na testosteron. Inne popularne wyjaśnienie osłabiania wzrostu mięsni przez Tamoksyfen jest zmniejszanie przez niego stężenia IGF-1.

CZYM NAPRAWDĘ JEST NOLVADEX

Większość stosujących sądzi, że Tamoksyfen jest czystym antagonistą estrogenów (co oznaczałoby, że nie pozwala estrogenom łączyć się z ich receptorami). Otóż, założenie to jest błędne, ponieważ Tamoksyfen jest jednocześnie antagonistą i agonistą receptora estrogenowego. Wszystko zależy od tkanek. Oprócz oddziaływania na gruczoły sutkowe, na które Tamox działa jako antagonista, jesteśmy również zainteresowani jego działaniem na mięśnie szkieletowe, wątrobę oraz komórki tłuszczowe.

Wykazano, że Tamoksyfen w mięśniach szkieletowych zachowuje się jak estrogeny. Jest to bardzo przydatna rzecz dla wszystkich zawodników z wyjątkiem kulturystów. Dlaczego? Otóż, estrogeny chronią komórki mięśniowe przed uszkodzeniem wywołanym treningiem. Oznacza to, że można trenować nie uszkadzając włókien mięśniowych, ale przecież dla kulturystów uszkodzenia spowodowane treningiem są kluczem do wywołania wzrostu mięśni. Tym samym Nolvadex będzie zapobiegał uszkodzeniom mięśni.

Jeżeli chodzi o wpływ Nolvadexu na IGF-1, prosto pokazuje kolejne podobieństwo Tamoksyfenu do estrogenów. Poprzez zmniejszanie wrażliwości wątroby na hormon wzrostu (prawdopodobnie poprzez zmniejszanie gęstości receptorów GH) estrogeny i tamoksyfen zmniejszają produkcję IGF-1. To działanie estrogenó wyjaśnia dlaczego kobiety produkują mniej IGF-1, niż mężczyźni, mimo, że mają wyższy poziom hormonu wzrostu.

NOLVADEX, A UTRATA TŁUSZCZU

W ciągu 24-48h Nolvadex jest w stanie znacznie poprawić definicję mięśni. W efekcie kulturyści zakładają, że Nolvadex pomoże im zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej. Niestety, szybkie cięcie za pomocą Tamoksyfenu jest wynikiem działania anty-estrogenowego tylko i wyłącznie na retencję wody. Estrogeny nagromadzją wodzę w organizmie. Nolvadex przyniesie odwrotny skutek, ale nie ma to nic wspólnego z utratą podskórnego tłuszczu. W zależności od własnej produkcji estrogenów oraz gęstości receptorów estrogenowych na adipocytach, Nolvadex może działać jako antagonista (co pomaga tracić tłuszcz) lub jako agonista, w drugim przypadku Tamoksyfen pomoże Ci w nabraniu dodatkowego tłuszczu, zwłaszcza w dolnych rejonach ciała.

WNIOSKI

Jeżeli wprowadzenie Nolvadexu 25 lat temu było genialnym pomysłem, czasy się zmieniły. Bardzo skuteczne ihibitory aromatazy zostały prowadzone do światowego lecznictwa. Będą zapobiegać skutkom ginekomastii, zapobiegać działaniu antykatabolicznemu estrogenów, skutecznie pomogą pozbyć się nadmiaru wody i tłuszczu z organizmu. Pomogą także zwiększyć naturalną produkcję testosteronu, lepiej niż Nolvadex. Więc, to zależy od Ciebie, aby zdecydować czy chcesz wpływać na szybkość postępu z przestarzałym lekiem, czy używać specyfików na miarę XXI wieku.