kulturyści i kobiety z nadwagą

Co łączy kulturystów i kobiety z nadwagą?

Prawdopodobnie kulturyści są ostatnią grupą ludzi, które otyłe kobiety poprosiłyby o poradę jak przekształcić swoje ciało. Dlaczego? Mówiąc wprost, większość kobiet nie chcę wyglądać jak Arnold Schwarzenegger. Jednak obserwacja nawyków kulturystów – trening, dietetyka, może w skuteczny sposób zmotywować do działania w celu utraty zbędnych kilogramów.

Powszechnie mówi się, że utrata wagi to prosta sprawa – wystarczy mniej jeść i więcej ćwiczyć. Oczywiście to prawda, utrata wagi to prosta sprawa, ale każdy kulturysta powie Ci, że utrata tłuszczu to sprawa niezwykle trudna. Najczęściej utrata masy ciała u kobiet to również utrata mięśni i kości. Kluczem do powodzenia wszelkich diet i programów treningowych jest utrata samego tłuszczu z ograniczeniem utraty gęstości mięśni, która jest ciągłym wyzwaniem dla kulturystów. Artykuł ten przedstawi jakie zasady obowiązujące w dietetyce i treningach kulturystów mogą okazać się pomocne dla Pań chcących zrzucić niechcianą warstwę tłuszczu.

LEKI NA OTYŁOŚĆ

Mając szeroką wiedzę i doświadczenie, doskonale wiem z jakich leków korzystają kulturyści w osiągnięciu swoich celów. Co ciekawe, leki z których korzystają Panie z nadwagą są zupełnie inne, niż te z których korzystają kulturyści. Chociaż w USA panowała moda na Phen-Fen (tabletki odchudzające), lek ten nigdy nie stał się popularny wśród atletów. Kiedy Fenfluraminę wpisano na listę substancji zakazanych, firmy farmaceutyczne zaczęły produkować Meridię (Sibutramina) i Alli (Orlistat). Chociaż wiele kobiet było zdecydowanych wypróbować kolejne „cud tabletki”, kulturyści zupełnie na to nie zwracali uwagi.

Dlaczego atleci są tak negatywnie nastawieni na te cudowne pigułki? Dwa słowa – kofeina i efedryna. Z mojego doświadczenia wiem, że stak kofeina/efedryna jest bardziej bezpieczny i o wiele bardziej efektywny, niż wyżej wymienione leki na otyłość. Ponieważ kofeina i efedryna są bardzo tanie, a zarazem bardzo skuteczne, dlaczego mielibyśmy wydawać krocie na leki takie jak Meridia, które nigdy nie okazały się bardziej skuteczne, niż stak kofeina/efedryna?

Wiele kobiet jest niechętna w stosowaniu efedryny/kofeiny tylko dlatego, że są stosowane bardziej w kierunku kulturystycznym, a nie specjalnie przeznaczone dla nich właśnie. Co ciekawe, stak kofeina/efedryna może być bardziej przydatny dla kobiet w celu redukcji tłuszczu, niż dla kulturystów. Jedno badanie wykazało, że stak ten jest niezwykle skuteczny w zachowaniu mięśni kobiet z nadwagą w trakcie stosowania diety niskokalorycznej. Jak wspomniano wyżej, utrata masy ciała jest łatwa, ale utrata samego tłuszczu z zachowaniem mięśni jest niezwykle trudna. Efedryna/kofeina jest jednym z najlepszych sposobów, aby nie martwić się o spadek mięśni w trakcie spalania tłuszczu, przynajmniej dla kobiet z nadwagą.

Osobiście polecam farmaceutyczną dawkę efedryny, niż zioła takie jak Ma Huang. To dlatego, że większość badań została przeprowadzona na czystej efedrynie, a następnie ekstrakcie z Ma Huang, która zawiera również inne alkaloidy oprócz czystej efedryny. Niektóre produkty zawierają również norefedrynę zamiast efedryny, która wydaje się być dobrą alternatywą dla ludzi, którzy czują podenerwowanie, impulsywność, wrogie nastawienie po efedrynie. Chociaż norefedryna doskonale tłumi apetyt, to nie wykazano jeszcze, że pozwala na utrzymanie tkanki mięśniowej tak jak efedryna.

DIETA

Czy widziałaś kiedyś kulturystę pijącego Slim-Coffee? Nie sądzę. Gdy tylko widzę kobietę pijącą produkty typu Slim-Coffee, czy Aqua-slim od razu wiem, że jej dieta i zrzucenie zbędnych kilogramów są skazane na niepowodzenie. Spożywanie produktów zawierające cukry proste i ubogich w proteiny, właśnie takie jak te wyżej wymienione, są prostą drogą to zniszczenia jakiegokolwiek programu dietetycznego.

Wiele kobiet popełnia ogromny błąd eliminując źródła wartościowych protein z ich diet, ponieważ nie chcą mieć umięśnionej sylwetki. W rzeczywistości kobiety powinny dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać lub nawet zwiększyć podaż białka w diecie. Połączenie diety niskokalorycznej, dużej intensywności ćwiczeń oraz niskiej ilości białka w diecie spowoduje natychmiastowy spadek masy mięśniowej – błąd, którego żaden kulturysta nigdy nie popełni.

Poza zachowaniem czystej masy mięśniowej, białko oferuje wiele innych korzyści dla osób na diecie. Największym z nich jest zmniejszenie apetytu. Jest to główny powód, dlaczego dieta low carb/high protein działa. Żywność bogata w białko taka jak: chude mięso, ryby, białka jaj, bardzo szybko powodują uczucie sytości, a produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują niepotrzebny wyrzut insuliny do krwi, która powoduje wahania cukru we krwi i uczucie „wilczego głodu”. Zwiększenie podaży białka kosztem węglowodanów zawsze będzie oznaczało mniej kalorii. Kobiety, które chcą na prawdę schudnąć powinny wyrzucić do śmieci swoje „dietetyczne” produkty kupione w supermarkecie i natychmiast przerzucić się na białka jaj, piersi z kurczaka, ryby, chude twarogi i inne chude źródła białka.

ĆWICZENIA

Bardzo trudno jest przekonać kobiety do włączenia w program dietetyczny treningu masowego. Kulturyści nigdy nie eliminują takiego treningu w podczas ich diet, niezależnie od tego jak bardzo są zdesperowani w utracie tkanki tłuszczowej. Trening masowy jest prawdopodobnie najlepszym treningiem na zachowanie tkanki mięśniowej podczas niskokalorycznej diety i może zwiększyć tempo przemiany materii przez wiele godzin po skończeniu treningu. Wydaję się jednak, że nie ma podstaw do lęku w świadomości kobiet przed podnoszeniem ciężarów kilka raz w tygodniu. Większości kobiet po prostu brakuje dobrego genu, aby po takim treningu wyglądać jak profesjonalna kulturystka, nawet jeżeli by bardzo chciała. Męski wygląd kulturystek spowodowany jest maskulinizacją przez stosowanie steroidów anaboliczno-androgennych. Nawet posiadając duże umięśnienie, kobieta nie będzie wyglądać jak pro-bb, jeżeli nie będzie mieć odpowiednio niskiego poziomu tkanki tłuszczowej. Kobiety naturalnie mają więcej tłuszczu, niż mężczyźni co nadaje im kobiece kształty. Aby dojść do wyglądu profesjonalnych kulturystek przed zawodami musisz mieć bardzo nisko ustawione węglowodany w diecie, brać duże dawki SAA oraz stosować leki moczopędne, aby pozbyć się nadmiaru wody w organizmie. Innymi słowy, dodanie do swoich ćwiczeń treningu siłowo-masowego nie pozwoli Ci się w mgnieniu oka przeobrazić w „męską” kulturystkę.

WNIOSKI

Proponuje każdej kobiecie chcącej zrzucić zbędny balast, wyrzucić wszystkie gazetki dla „Pań domu”, a kupić porządne czasopismo dla kulturystów. Obawiam się, że programy dietetyczne większości klinik leczenia otyłości czy profesorów dietetyków prowadzą do anoreksji lub skutkują jeszcze większym wzrostem masy ciała co prowadzi do pogłębienia problemu. Jest skandalem, że pojęcia „utrata tkanki tłuszczowej”, a „utrata masy ciała” wśród dietetyków i specjalistów opieki medycznej nie są rozróżniane i funkcjonują jako jedno pojęcie. Tylko program dietetyczny wliczający trening masowy, odpowiednie spożycie protein i zbilansowany poziom hormonów powoduje skuteczną i trwałą utratę tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej.