stawy

O nie, mój łokieć! Problemy ze stawami.

Jednym z najczęstszych problemów sportowców treningu siłowego jest ból stawów. „O moje ramię, to mnie dobija!”, „moje kolano nie daje mi normalnie żyć” lub „łykam codziennie środki przeciwbólowe, bo nie daję rady bez” , często słyszymy narzekania na problemy ze stawami. Co ciekawe jednak, problem ten nie jest często poruszany w czasopismach kulturystycznych czy fitness.

Na forach internetowych można spotkać wiele osób, które mają problemy ze stawami, ciągle pytają, ciągle narzekają, jak uniknąć, co zrobić by mniej bolało? Całkowicie szczerze mogę stwierdzić, że 80% osób cierpiących z powodu bólu stawów może tego uniknąć. Co powoduje ból stawów u kulturystów? Nieodpowiednia rozgrzewka, zbyt długi i za częsty trening, używają za duże ciężary, nie dają odpocząć mięśniom/stawom między ciężkimi treningami, nieodpowiednia technika, nie dostarczają do organizmu wymaganych składników odżywczych.

Oczywiście, wszystkich nas kiedyś bolał łokieć czy kolano po ciężkim treningu, ale przewlekły ból to zupełnie inna historia. Artykuł ten został napisany, aby pomóc czytelnikowi pomóc zrozumieć, że cierpi na ból stawów nie dlatego, że źle wykonuję rozgrzewkę czy podnosi za duże ciężary, ale cierpi z zupełnie innego powodu, na który nie ma wpływu.

RODZAJE PROBLEMÓW

Oczywiście są różne rodzaje problemów powodujących ból stawów u kulturystów, jak również u „zwykłych” ludzi. Zapalenie kaletki, zapalenie ścięgna, różnego rodzaju zapalenia stawów lub inne dolegliwości mogą być przyczyną ciągłego bólu. Krótko mówiąc, poniżej znajduje się opis najczęstszych rodzajów i przyczyn bólu stawów, które dotykają sportowców.

Zapalenie stawów – Istnieje wiele różnych form zapalenia stawów. Dwa najbardziej popularne to zapalenie kości i stawów i reumatologiczne zapalenie stawów. Z tych dwóch, jak na razie najczęstszym problemem dla kulturystów stanowi choroba zwyrodnienia stawów. Spowodowana przez zużycie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się pogorszeniem stanu chrząstek końców kości. Gładka chrząstka staje się coraz szorstka i w skutek tego następuje coraz mocniejsze tarcie i ból. Nieleczona i niekontrolowana może stać się prawdziwym utrapieniem dla ciężko trenującego sportowca. Przewlekłe zapalenie stawów zakończyło już karierę wielu sportowców.

Kaletki maziowe – W naszych stawach znajdują się małe worki wypełnione płynem, są to kaletki. Mają one za zadanie chronić stawy i mięśnie je otaczające przed wzajemnym tarciem. Jeżeli w te małe worki wda się stan zapalny spowodowany np. wyżej wymienionymi błędami treningowymi, powoduje dotkliwy ból i stan zapalny. Najwięcej kaletek znajduje się w braku lub łokciu, ale można je znaleźć też w innych stawach i człowieka. Bolą bardzo mocno i mogą szybko zepsuć treningi na długi czas.

Zapalenie ścięgien – Zapalenia ścięgna jest chyba najczęstszą przyczyną bólu u kulturystów i sportowców, ale na szczęście jest najłatwiejszy do wyleczenia. Jednakże, jeżeli nie jest leczone, a osoby żyją na co dzień z bólem, może stać się prawdziwym problemem.

SPOSOBY LECZENIA

Jako sposobom leczenia, przyjrzymy się substancjom naturalnym lub mieszaninom związków naturalnych, które mogą uwolnić osoby cierpiące. Niestety zabiegi oferowane przez medycynę konwencjonalną są mało efektywne dla osób stale aktywnych. Większość kuracji na stawy skierowana jest bezpośrednio objaw, a nie przyczynę i często mogą pogorszyć sytuację z biegiem czasu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, steroidy, wstrzyknięcia w stawy, rady typu „przestań ćwiczyć”, na pewno nie zadowoli większości sportowców. Produkty niżej przedstawione, nie tylko skupiają się na leczeniu objawów, ale potrafią pomóc w przyczynie problemu.

Galaretki

Co dziwne, jak mogło by się wydawać, główny składnik – żelatyna, może być ratunkiem na stawy. Żelatyna jest obecna na światowym rynku jako składnik wielu produktów oraz jako suplement diety. Żelatyna jest ze zwierzęcego kolagenu. U wszystkich zwierząt, w tym u człowieka, kolagen jest podstawowym białkiem strukturalnym, który stanowi ważną cześć kości, ścięgien i tkanki łącznej. Jest to trudne do rozpuszczenia białko, które jest istotne dla zachowania spójności wielu komórek i tkanek w organizmie. Żelatyna zawiera wyjątkowo dużą zawartość dwóch aminokwasów, które odgrywają ważną rolę w powstawaniu kolagenu – prolina i glicyna.

43 gramów suszonych białek jaja lub 35 gramów suszonego beztłuszczowego mleka lub 89 g chudego mięsa wołowego zawiera taką samą ilość poroliny co 10 g hydrolizatu żelatyny. Choć organizm sam potrafi zsyntetyzować te dwa aminokwasy, sugeruje się, że w pewnych warunkach szybkość syntezy może być niewystarczająca do zapewnienia zasadniczych wymogów ciała na kolagen. Spożycie hydrolizatu żelatyny może okazać się alternatywną drogą do uzyskania chondrocytów (komórki produkujące chrząstki) i osteoblastów (komórki tworzące kości). Mimo, że chondrocyty mają kluczowe znaczenie w produkcji kolagenu, ich liczba jest ograniczona, a na zdolność do tworzenia tego ważnego białka wpływa dziedziczność, wiek, aktywność fizyczna, urazy i dostarczanie składników odżywczych.

Mimo, że metabolizm kości jest skomplikowany i nie w pełni poznany, istnieje coraz większa liczba badań wykazujących, że codzienne spożycie 1 g żelatyny jest bardzo skuteczne w zmniejszaniu bólu, zwiększeniu mobilności i ogólnego zachowania zdrowych chrząstek, czy kości.

Cetyl Myristoleate

Kwas tłuszczowy o długiej i trudnej do wymówienia nazwie przykuł uwagę wielu naukowców zajmujących się leczeniem schorzeń stawów. Jako, że czytelnikowi trudno wymówić tą nazwę, w dalszej części artykułu będę go nazywał CMT.

Odkryty przez naukowców z National Institute of Health, CMT wygląda bardzo obiecująco, jako związek, który znacznie zmniejsza bóle stawów z powodu wielu przyczyn. U zwierząt CMT, wykazał działanie ochronne na stawy od substancji, które zwykle powodują bóle stawów u zwierząt. Mimo, że badania prowadzone aktualnie na ludziach, nie są tak dokładne jakbyśmy chcieli, CMT jest już stosowana przez wielu praktyków, którzy cierpią z powodu bólu stawów. 15 gramów rozłożonych w ciągu miesiąca okazuje się dawką skuteczną, dokładny mechanizm działania CMT nie jest do końca poznany, ale sugeruje się, że może mieć związek z redukcją prostaglandyn prozapalnych.

Olej lniany

Wielu sportowców i kulturystów zaczyna zauważać korzyści płynące z korzystania z oleju lnianego. Jednym z oczywistych zastosowań jest zmniejszanie bólu z powodu wszelkiego rodzajów stanów zapalnych. Ludzie, którzy codziennie dodają do spożywanych posiłków 1-3 łyżki tego leju, często zauważają zmniejszenie bólu w stawach, nie wspominając o innych korzyściach płynących ze spożywania tego oleju.

Cała reszta pomocnych związków

Glukozamina przez wielu jest uważana za jeden z najlepszych naturalnych związków do leczenia i zapobiegania degeneracji chrząstki. Siarczan chondroityny jest podobny do glukozaminy i pochodzi z rodziny zmodyfikowanych cukrów, które tworzą struktury w chrząstkach. Omega3 (EPA/DHA) są znane z pomocy przy bólach stawów. GLA to kwasy tłuszczowe pochodzące z z klasy kwasów tłuszczowych Omega-6, ale wykazano, że mają podobne właściwości do oleju z ryb czy oleju lnianego. Anty-utleniacze, witamina C, witamina E, ponieważ powszechnie wiadomo, że wolne rodniki działają niekorzystnie na stawy. Wreszcie pierwiastek śladowy – mangan, jest potrzebny jako współczynnik w wielu procesach enzymatycznych, które zachodzą w stawach. Wszystkie opisane powyżej można używać osobno, ale równie bardzo dobrze działają w połączeniu ze sobą.

WNIOSKI I ZALECENIA

Jeżeli jesteś jednym z milionów ludzi cierpiących z powodu chronicznego bólu stawów, kiedy ruszasz na siłownię, najpierw upewnij się, że nie popełnisz ani jednego błędu, który opisałem na początku artykułu. Po drugie, zasięgnij opinii doświadczonego lekarza sportowego, aby poprawnie zdiagnozował Twój problem. Nie powinieneś leczyć się domowymi sposobami nie znając przyczyny problemu. Na koniec zacznij stosować jeden z wyżej wymienionych produktów i obserwuj, czy Twój stan się poprawia. Odczekaj conajmniej kilka miesięcy przed dokonaniem oceny. Nikt nie powiedział, że to będzie tanie i łatwe, ale jeżeli ból nie daje Ci przeprowadzić treningu, musisz coś z tym zrobić.