l-karnityna

10 pożytecznych efektów stosowania L-karnityny

L-karnityna w naszych organizmach jest syntezowana z dwóch aminokwasów – lizyny i metioniny. Nie ważne jaki masz cel – czy nabrać masy – czy zrzucić zbędny tłuszcz – Twoje szanse na sukces będą o wiele większe jeżeli dołączysz do suplementacji L-karnitynę. Badania naukowe dotyczące L-karnityny sięgają roku 1937. Rzućmy okiem na niektóre z pożytecznych efektów codziennego stosowania l-karnityny i jej roli w naszym organizmie.

SPALANIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Jeżeli starasz się schudnąć, właśnie tego aminokwasu potrzebujesz. L-karnityna transportuje długołańcuchowe kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie mogą zostać utlenione do produkcji energii. Ponadto L-karnityna sprawdza się doskonale jako „stłumiacz” apetytu, dzięki niej opanujemy głód, dlatego powinna znaleźć się w naszym arsenale suplementów kiedy stosujemy ścisłą dietę. Nie tylko nie pozwoli organizmowi na przetrzymywanie dodatkowego tłuszczu, ale także zwiększy wydolność aerobową i tym samym przyczyni się do zwiększonej ilości spalanych kalorii.

MASA MIĘŚNIOWA

L-karnityna jest również świetną bronią dla „hardgainerowców”, czyli ludzi mających problemy z nabraniem masy. Suplementacja tym aminokwasem pozwoli zwiększyć siłę co przyczyni się do wzmożonego rozwoju masy, dzięki podnoszeniu większych ciężarów na treningach.

GĘSTOŚĆ KOŚCI

Utrata gęstości kości jest poważnym problemem seniorów oraz kobiet w wieku post-menopauzalnym. Może to prowadzić do osteoporozy, artretyzmu, częstych złamań. Na szczęście przyjmując dzienną dawkę l-karnityny możemy spowolnić ten proces, a nawet w niektórych przypadkach go odwrócić!

CHOROBY SERCA

L-karnityna jest najczęściej używana do problemów z układem krwionośnym. Szereg badań klinicznych wykazał, że l-karnityna może być stosowana pomocniczo razem z konwencjonalnym leczeniem w dławicy piersiowej w celu zapotrzebowania na przyjmowanie leków  i poprawić ogólny konfort życia osób z tą chorobą, ponieważ przysparza ona wiele bólu. Niektóre badania wykazały, że brana po pierwszy zawale zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnego zawału.

NERKI

Nasze nerki produkują naturalną l-karnitynę, więc kiedy zostanie stwierdzona choroba nerek, często lekarze pomocniczo zalecają suplementację l-karnityną, aby zmniejszyć niedobory tego aminokwasu w organizmie.

NIEPŁODNOŚĆ MĘŻCZYZN

Badania wykazały, że u mężczyzn cierpiących na niską liczebność plemników, stosowanie l-karnityny zwiększyło ich liczebność.

CUKRZYCA TYPU II

Ludzie cierpiący na tą cukrzycę, również mogą odczuć korzyści ze stosowania l-karnityny. Aminokwas ten pomaga diabetyk w szybszym utlenianiu glukozy, zapobiega magazynownaiu glukozy jak również zmniejsza wychwyt glukozy.

SYSTEM IMMUNOLOGICZNY

L-karnityna jest przeciwutleniaczem, który zapobiega wyrządzaniu szkody zdrowym komórkom przez wolne rodniki. Może także pomóc utrzymać odporność w okresie jesienno-zimowym, a także szybszym wyleczeniu przeziębienia.

FUNKCJE MÓZGU

Seniorzy, którzy chcą poprawić funkcje mózgu mogą wspomagać się nie tylko Ginko Biloba. L-karnityna pomaga chronić mózg, uszkodzenia mózgu zarówno związane z wiekiem lub stresem. Mózg wspomagany l-karnityną pracuje lepiej i wydajniej.

ANTIDOTUM NA ZATRUCIE KWASEM WALPROINOWYM

Choć może to nie być zagadnienie kulturystyczne istnieją tysiące udokumentowanych przypadków zatrucia tym kwasem. Pomimo, że l-karnityna nie może służyć sama w sobie jako antidotum , może służyć jako dodatkowa pomoc przy tym zatruciu.