sterydy

Czy sterydy są szkodliwe? Na jakie ryzyko jesteśmy narażeni decydując się na doping?

Czy SAA są szkodliwe?

Odpowiedz brzmi: TAK

Jak każdy silny lek, w tym przypadku hormon steroidowy lub jego pochodna wywiera szeroki wpływa na organizm, zarówno na poziomie makro jak i mikro. Układ hormonalny jest u zdrowego osobnika wysoce zorganizowany, a jego składowe są ze sobą silnie powiązane rozmaitymi zależnościami. Wystarczy wyobrazić sobie wielkie skrzyżowanie z setką świateł, kiedy jedno zacznie szwankować powstanie wielki mętlik, nawet pomimo tego ze inne działają prawidłowo.

Szkodliwość w dopingu jest potęgowana znacznymi dawkami przekraczającymi kilkakrotnie dawki stosowane w lecznictwie, co poza rozregulowaniem układu hormonalnego ma również bezpośredni wpływ na działające komórki-tkanki-organy.

Pokrótce postaram się przybliżyć większość charakterystycznych cech SAA, które zaliczane są do niekorzystnych, mogących mieć zgubny wpływ na organizm.

 

sterydy

ster_2

ster_3

ster_4

ster_5

ster_6

ster_7

ster_8

ster_9

ster_10

ster_11

ster_12

ster_13

ster_14

ster_15

ster_16

ster_17

ster_18

ster_19

ster_20

ster_21

Największe powikłania dopadną nie w pełni rozwinięte osobniki. Przyjmowane w tym okresie androgeny będą powodowały przedwczesne dojrzewanie, częstokroć przed całkowitym ukończeniem procesów, które wymagają braku androgenów. Może dojść do zamykania nasad kości długich, a co za tym idzie zahamowanie wzrostu, niedorozwój serca oraz trwałe zwichrowanie układu endokrynnego. Ludzie w wieku poniżej 20 roku nie powinni nawet myśleć o SAA, w ich przypadku stosunek korzyść/niekorzyść jest wysoce przesunięty na stronę niekorzyści.

Zastanówcie się – czy warto?

opracował: Naja

© kfd.pl / Kopiowanie i powielanie materiału bez pisemnej zgody administracji kfd.pl – zabronione.