stymulanty ost

Pobudzacze, czyli więcej mocy na treningu!

1. Co to są stymulanty?

Stymulanty należą do grupy substancji psychoaktywnych, które powodują chwilową poprawę sprawności fizycznej i psychicznej. Wiele z nich to pochodne fenyloetyloaminy i adrenaliny.

2. Jak działają?

Zwiększają aktywność OUN (ośrodkowy układ nerwowy) i UW (układ współczulny), co w efekcie daje efekt pobudzenia i euforii. Zwiększają czujność, świadomość, wytrzymałość, wydajność i motywację do działania. Nie ma leku, który jest pozbawiony skutków ubocznych, tyczy się to również stymulantów. Należy pamiętać – im większe pobudzenie, tym więcej skutków ubocznych. Do najczęstszych należą: podwyższone ciśnienie krwi, nierówne bicie serca, lęk, drżenie rąk, ból głowy, nudności, zawroty głowy.

3. W jakim celu są stosowane?

Stymulanty są stosowane na całym świecie, zarówno te na receptę jak i te dostępne nielegalnie.

3a. Zastosowanie rekreacyjne:

Stymulanty są bardzo często stosowane rekreacyjnie, ale należy pamiętać, że zawsze zaczyna się „rekreacyjnie”, aż dochodzimy do uzależnienia. Nadużywanie środków stymulujących, może szybko doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia (psychicznego i fizycznego), wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę jak daleko już w to zabrnęliśmy.

Ostatnio popularność w Polsce zdobyły tzw. dopalacze, zawierające jako substancję aktywną N-benzylopiperazynę. Efekty po przyjęciu dopalacza są porównywalne do działania amfetaminy. Oprócz pobudzenia, euforii dochodzi jeszcze uczucie przyjemności. Bardzo intensywne staje się odbieranie bodźców zewnętrznych. Piperazyny powodują bardzo dużo skutków ubocznych, dlatego są mniej popularne od amfetaminy czy fenyloetylamin.

3b. Zastosowanie w medycynie:

Stymulanty mają zastosowanie w medycynie w następujących dolegliwościach:

* Zmniejszenie senności, jak również w leczeniu narkolepsji.
* Zmniejszenie apetytu, a co za tym idzie utrata masy ciała, jak również w leczeniu otyłości.
* W celu poprawy koncentracji w pracy lub szkołe, w szczególności dla ludzi z ADHD.
* Są również stosowane w leczeniu depresji klinicznej.

3c. Zastosowanie w sporcie:

Są dwa główne cele stosowania stymulantów w sporcie:

3ca. Pobudzenie przedtreningowe:

Pobudzenie jest często porządane, gdy np. przychodzimy po całej dniówce z pracy i nie mamy siły, ani ochoty na trening, wtedy na ratunek przychodzi nam środek stymulujący, najłatwiej dostepna jest oczywiście kofeina. Efekt jest natychmiastowy – chęć, motywacja, energia co w efekcie daje dłuższy i intensywniejszy trening.

3cb. Spalenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej:

Nie wyobrażam sobie cyklu redukcyjnego bez dobrego spalacza. Rzecz jasna prawie każdy dostępny dziś spalacz tłuszczu ma w swoim składzie substancje stymulujące. Efekt? Tłumienie apetytu oraz motywacja do wysiłku co przy diecie niskowęglowodanowej jest zbawienne, a także zwiększenie wydolności aerobowej. Można też sięgnąć po niedozwolone wspomagacze takie jak clenbuterol, salbutamol, efedryna, co prawda da to szybszy i wyraźniejszy efekt palenia, ale często stosowanie takich środków odbija się na zdrowiu, więc trzeba się dobrze zastanowić.

4. Przykłady stymulantów:

Przedstawię tutaj kilka stymulantów, które są stosowane w sporcie.
Nie będę się rozpisywał o narkotykach, bo od tego są nauczyciele w szkołach morda.gif

4a. Kofeina:

*Naturalna

Kofeina jest związkiem, który występuje naturalnie w kawie, herbacie (teina), guaranie (guaranina), yerba mate (mateina), a w mniejszym stopniu w kakao lub czekoladzie. Najbardziej znanym źródłem naturalnej kofeiny jest oczywiście kawa, którą można nabyć za parę złotych w każdym sklepie. Większość naukowców zaleca spożywanie do 500 mg kofeiny dziennie, co przekłada się na około 4 filiżanki kawy. Przyjmuje się, że kawa w tej ilości nie tylko nie jest szkodliwa, ale może nawet pozytywnie wpływać na organizm człowieka. W przypadku spożycia większej dawki kawy występować mogą wyżej wymienione skutki negatywne. Powyżej 1000 mg kofeina staje się trująca. Dokładna granica toksyczności zależy od właściwej danej osobie odporności na ten związek chemiczny. Za minimalną dawkę śmiertelną uznaje się 3200 mg (przyjmowane w jednej dawce). Realna dawka śmiertelna (przyjmowana w formie kawy) to 10 g, czyli około 80 filiżanek.

*Syntetyczna

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły napoje energetyczne, które są naładowane syntetyczną kofeiną. Jest również dostępna w postaci tabletek czy kapsułek. Można ją znaleźć w prawie każdym spalaczu czy pobudzaczu przedtreningowym. Kofeina jest zdecydowanie najczęściej stosowanym stymulantem zapewne ze względu na jej dostępność. Jest także składnikiem pomocniczym niektórych leków zwykle w celu zwiększenia efektu podstawowego składnika leku. Jako ciekawostkę podam, że Polacy wypijają tygodniowo 1.000.000 puszek Redbulla.

4b. Efedryna:

*Naturalna

Jest to alkaloid roślinny, pochodna fenyloetyloaminy. Roślina zawierająca efedrynę była stosowana od tysięcy lat w medycynie chińskiej. W medycynie konwencjonalnej jest stosowana jako lekarstwo na sprawy laryngologiczne (astma, nieżyt nosa). W sporcie efedrynę łączy się z kofeiną i aspiryną (ECA stack) w cyklach redukcyjnych, co w efekcie daje pobudzenie, zwiększoną termogenezę, tłumienie apetytu. Efedryna może wywołać uzaleznienie z powodu stopniowo występującej tolerancji na lek.

*Syntetyczna

Sytetyczna efedryna jest to sympatykomimetyczna amina. Jest strukturalnie podobna do amfetaminy i metamfetaminy. Pod względem chemicznym jest to alkaloid pochodzący z różnych roślin z rodzaju Ephedra. Jest powszechnie stosowana jako środek pobudzający CUN, tłumiący apetyt, środek termogeniczny, pomoc przy koncentracji. Handlowo dostępna tylko na receptę lekarską w formie chlorowodorku. W Europie obrót Efedryną jest ściśle kontrolowany, ponieważ jest wykorzystywana jako produkt do produkowania Amfetaminy.

4c. Johimbina:

*Naturalna

Naturalna Yohimbina stanowi bazę przeróżnych suplementów diety, m.in spalaczy tłuszczu, afrodyzjaków, odżywek przedtreningowych oraz środków zwiększających koncentrację. Jest to alkaloid uzyskiwany z kory lub liści drzewa Yohimbe, które rośnie tylko w Kamerunie.

*Syntetyczna

Jest związkiem wielopierścieniowym zawierającym w swej strukturze motyw tryptaminy. W niektórych państwach jest dostępna w aptece po okazaniu recepty. Głównie jest stosowana jako pomoc w osiągnięciu erekcji, ale także jako „booster” ciśnienie w niektórych chorobach oraz jako pomoc w zminimalizowaniu niektórych skutków ubocznych stosowania antydepresantów. W weterynarii Johimbina natomiast jest stosowana do wybudzania zwierząt spod narkozy.

4d. Geranamina (1,3-dimethylamylamine):

*Naturalna

Naturalny ekstrakt z Geranium jest dodawany do spalaczy tłuszczu oraz suplementów przedtreningowych w formie oleju (olej geranium/ekstrakt geranium/garanium). Służy głównie spotęgowaniu efektu pobudzenia. Spotkałem się z opiniami, że pobudzenie po geranaminie przypomina pobudzenie amfetaminowe z takimi samymi zjazdami po zejściu środka.

*Syntetyczna

Jest to lek który jest wykorzystywany do leczenia przekrwień nosa oraz przerostach tkanek jamy ustnej. Jest to aktywny składnik dopalaczy Nowozelandzkich, który zastąpił benylopiperazynę, która z kolei jest głownym składnikiem naszych, polskich dopalaczy. W 2009 roku u pięciu Jamajskich sportowców wykryto Geranaminę. Światowa Agencja Antydopingowa nie mogła określić czy ta substancja jest zakazana przez przepisy, ale w ostateczności nałożono na nich sankcję dlatego, że lek ten miał bardzo podobną strukturę do zakazanej Tuaminy.

5. Przykłady legalnych środków zawierających substancje stymulujące:

Są stosowane w celu pobudzenia przed treningowego oraz jako pomoc przy diecie redukcyjnej. Posiadają złożone składy dla zmaksymalizowania efektów.

5a. Spalacze tłuszczu: (średnio-mocne)

Xenadrine rfa-x
Dren
Amp v2
Scorch
Thyrotherm
Jet Fuel Pyro
Leviathan
Mitotropin
Lipo-6 black

5b. Spalacze tłuszczu: (bardzo mocne!)

Applied Nutriceuticals Black Cats
G.E.T Fn Amp?d
G.E.T Phen 500
G.E.T Fn Ripped
KiloSport Hyperdrine
USP Labs OxyElite Pro
SAN Tight Xtreme
VPX Redline Hardcore
Transform Supplements Forged Burner

5c. Boostery przedtreningowe:

Nutrabolics Noz IV
MAN Body Octane
CL White Flood
Gaspari Super Pump 250
Muscletech Nano Vapor
UPS Labs Jacked (Jack3d)
Nutrabolics Hemorush
I-force Maximize
Nutrex Hemo Rage
AST Anabolic Rush
Revolutions Crack
Magnum Serum

6. Kto może, a kto nie powinien stosować stymulanty?

Teoretycznie każdy może sięgnąć po stymulanty. Należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na różne dawki, dlatego najlepiej i najbezpieczniej jest zaczynać od małej dawki, stopniowo ją zwiększając. Osoby które miały, bądź mają nadciśnienie tętnicze, choroby serca, choroby żołądka, wątroby, cukrzycę lub choroby/problemy natury psychicznej (depresja, lęki) nie powinny stosować tych środków. Jeżeli jednak zdecydujesz się sięgnąć po stymulanty zasięgnij najpierw porady swojego lekarza.

7. Designer Drug

Jest to termin używany do opisania leków które stworzono, aby ominąć istniejące przepisy prawne, zwykle poprzez zmianę struktury molekularnej istniejących leków w różnym stopniu. Inna nazwa Designer Drug to Research Chemicals. Przykładem Designer Drugs w Polsce są dopalacze i prohormony.

8. Kilka słów ode mnie:

Istnieje bardzo, ale to bardzo dużo substancji stymulujących, zarówno tych naturalnych, jak i syntetycznych, nauka odkrywa coraz to nowsze substancje, powstają nowe leki… Wiele substancji jest nam jeszcze nieznanych, ale które już są wykorzystywane przez tubylców gdzieś w dżungli 🙂 Także jeśli ktoś chciałby zagłębić się w temacie odsyłam do Wikipedii (strony: stymulanty, fenyloetyloamina, tryptamina, substancje psychoaktywne, alkaloidy)