[important title=””]

[list class=”bullet-1″][li]Klasyfikacja: Steryd anaboliczno androgenny (doustny)[/li][/list] [list class=”bullet-1″][li]Substancja aktywna: Oxymetholon[/li][/list] [list class=”bullet-1″][li]Dawkowanie: 50 – 150mg / dzień[/li][/list] [list class=”bullet-1″][li]Konwersja do estrogenów: nie[/li][/list] [list class=”bullet-1″][li]Redukcja: Słabo[/li][/list] [list class=”bullet-1″][li]Blokowanie HPTA: Tak, bardzo silne[/li][/list] [list class=”bullet-1″][li]Okres półtrwania: 8h[/li][/list] [list class=”bullet-1″][li]Okres wykrywalności: powyżej 8 tyg[/li][/list][/important]

Preparaty:

Anadrol 50 50mg/tab
Anapolon 50 50mg/tab
Hemogenin 50mg/tab
Synasteron 50mg/tab
Oxymetholone USP XXII 50mg/tab

Anadrol jest nazwą handlową (dystrybucja głównie w USA) mocnego SAA- oxymetholonu. Środek ten stał się dostępny po raz pierwszy w roku 1960, kiedy międzynarodowy koncern farmaceutyczny Syntex udostępnił go jako lek stosowany przy leczeniu anemii.

Oxymetholon poza działaniem typowym dla środków tej klasy, miał zdolność do zwiększania produkcji erytrocytów w organizmie. Okazał się w miarę skuteczny, na tyle żeby przez pewien czas powszechnie go stosowano w medycynie. Pojawił się jednak środek skuteczniejszy w swym działaniu, a przy tym nie wywołujący tak wyraźnych skutków ubocznych – Epogen (erytropoetyna). W 1993 roku Syntex zaprzestał produkcji Anardolu w USA, podobnie jak Plenastrilu w Szwajcarii czy Oxitosony w Hiszpanii. Wszystko wskazywało wówczas na to, że lek ten zostanie całkowicie wycofany. Tak się jednak nie stało, do czego przyczynił się szereg badań nad zastosowaniem tego środka na chorych na HIV / AIDS. W 1998 wznowiono produkcję Anardolu w USA, od tego czasu pod szyldem Unimedu. Oxymetholon jest steroidem, gwarantującym szybkie i znaczne przyrosty. Cykl trwający 6 tygodni, na poziomie 50 – 100mg dziennie, może doprowadzić do wzrostu masy ciała nawet o 10-13kg. Spora część z zyskanej masy jest jednak wywołana mocną retencją wody, jaką wywołuje ten środek. Jest to prawdopodobnie spowodowane w głównej mierze hamowaniem  11-beta hydroksylazy( powodujac nadmiar kortykoidow), co również wyjaśnia opuchlizne i podwyższone ciśnienie krwi u większości osób.

Wrażliwi na działalność estrogenów powinni w czasie cyklu zastosować Nolvadex i łagodne diuretyki. Nie tylko zmniejszy to ryzyko wystąpienia ginekomastii, ale także poprawi jakość zyskanej masy, przy czym zaznaczyć należy, że oxymetholon nie konwertuje bezpośrednio do estrogenów. Jest pochodną dihydrotestosteronu (DHT), co sprawia że jego struktura uniemożliwia aromatyzację. Jak zatem środek ten wywołuje efekty uboczne wywołane przez estrogeny? Twierdzono, że oxymetholon ma działanie progesteronowe, podobnie jak nandrolon. Tezy tej jednak nie potwierdziły badania. Badania te dotyczyły aktywności progesteronowej takich środków jak nandrolon, norethandrolon, methandrostenolon, testosteron i oxymetholon. Zarówno oxymetholon, jak i methandrostenolon nie wykazały znaczącej aktywności progesteronowej.Nastepnie przypuszczano, że środek ten mimo że nie aromatyzuje, pobudza receptory estrogenowe bezposrednio – podobnie jak methandriol,ale nie wykazano tego w żadnych badanich.

Ostatecznie okazało się, iż anadrol posiada aktywność anty-progesteronową. Wykazano że antyprogestageny powodują zwiększanie koncentracji receptorów estrogenowych (ER). Ponadto okazało się, że o ile sam oxymetholon ma słabe powinowactwo do AR, oraz nie wiąże się z SHBG, to jego metabolit 17AMDHT czyni to bardzo efektywnie, wypierając estrogeny oraz testosteron ( który ulega aromatyzacji)- do wolnego obrotu. Oba wymienione mechanizmy, synergistycznie odpowiadają za powstawanie ginekomasti przy użyciu tego środka.

Anardol może powodować szereg niechcianych skutków ubocznych typowo androgenych. Trądzik, oleista cera, nadmierne owłosienie na twarzy / ciele często, występują w czasie kuracji z zastosowaniem oxymetholonu. Warto wspomnieć, że oxymetholon jest jednym z niewielu SAA, których kobiety stosować nie powinny. Androgenność środka może spowodować nieodwracalne efekty uboczne, głównie wykształcanie drugorzędowych cech męskich.

Interesująco przedstawia się sprawa konwersji oxymetholonu do DHT. Mimo tego że jest pochodną DHT wykazuje pewne tendencje do konwersji, choć nie zachodzi to przez 5-alfa reduktazę (enzym odpowiedzialny za przemianę testosteronu do formy DHT). Poza dodaną c-17 alfa alkilacją, oxymetholon różni się od dihydrotestosteronu tylko dodaną grupą 2-hydroxymethylenową. Grupa ta jednak może zostać usunięta metaboliczne w organizmie, redukując oxymetholon do mocnego androgenu 17alfa-metylo dihydrotestosteronu (masterolon; methyldihydrotestosteron). Zastosowanie na cyklu inhibitora 5-alfa reduktazy (np. Proscar) nie przyniesie oczekiwanych rezultatów w zmniejszeniu pewnych skutków ubocznych( trądzik, łysienie) – nie mamy do czynieni z tym enzymem jeśli chodzi o konwersję oxymetholonu do formy zredukowanej.

Znaczącą wadą Anadrolu jest to, że posiada grupę 17alfa alkilową. Mimo że daje to pewien plus – możliwość doustnej administracji środka, jest bardzo szkodliwe dla wątroby. Szczególnie, że wymagane jest wysokie dawkowanie. Dawki stosowane w medycynie sięgały nawet 1 – 5mg/kg masy ciała, co jest ilością ogromną, szczególnie dla wątroby (przypadki wywołania raka wątroby czy innych schorzeń tego organu przez Anadrol). Statystyczny użytkownik sterydów nie potrzebuje aż tak wysokich dawek. Szybkie i znaczne przyrosty uzyska już przy 1 – 3 tabletkach dziennie. Ze względu na wysoką hepatotoksyczność oxymetholonu zaleca się stosowanie cykli nie dłuższych niż 4 – 6 tygodni, regularnie badając wątrobę.

Spadki wagi po odstawieniu oxymetholonu mogą okazać się równie duże i szybkie, jak wcześniejsze przyrosty. Dzieje się to głównie za sprawą ustąpienia retencji wody, jest normalną reakcją i nie powinniśmy się tym przejmować. Przejąć należy się przywróceniem prawidłowej sekrecji endogennego testosteronu. Anadrol należy do najsilniej blokujących SAA. HCG, Nolvadex po cyklu należy obowiązkowo zastosować. 

Tapering off (schodzenie z większych dawek stopniowo) okazuje się tu zupełnie bezużyteczny, jeśli chodzi o odblokowanie HPTA. Kulturyści często po odstawieniu (odpowiednio wcześniej) oxymetholonu stosują jakiś inny, łagodniejszy iniekcyjny steryd, jak np:.boldenon, testosteron . Nie tylko pozwala to ograniczyć efekty odstawienia Anadrolu, ale także pomaga poprawić jakość wcześniej zyskanej masy mięśniowej.

Zanim zdecydujemy się na użycie Anardolu, warto zaznaczyć że środek ten zaliczany jest do najbardziej szkodliwych zdrowiu sterydów.

 

opracował: Naja

[readon url=”http://www.kfd.pl/oxymetholone-zestawienie-68628.html”]PRZEJDŹ DO RANKINGU [ANAPOLON][/readon]