[important title=””][list class=”bullet-1″][li]Klasyfikacja: Syntetyczny hormon tarczycyT3[/li][/list] [list class=”bullet-1″][li]Substancja aktywna: Liotyronina sodu[/li][/list] [list class=”bullet-1″][li]Dawkowanie: 6 – 150mcg / dzień[/li][/list][/important]

Preparaty:

Cynomel 5 mcg, 24 mcg tab,; UhImann-Eyrard CH
Cynomel 25 mcg tab.; Merrell Dow FR, Dincel TK
Cyronine (o.c.) 25 mcg, 50 mcg tab.; Major U.S.
Cytomel 5 mcg tab.; Smith Kline U.S.; Smith Kline & French Canada, NL
Cytomel 25 mcg tab.; Smith Kline Rit B, Smith Kline U.S.; Smith Kline &
Cytomel 50 mcg tab.; 50 mcg tab.; Smith Kline U.S.
Cytomel Tabs 5, 25, 50 mcg tab.; Schein U.S.
Euthroid (o.c.) 50 mcg tabl; Parke Davis U.S.
Linomel 25 mcg tab.; Smith Kline Argentina
Liothyronin 20 mcg tab.; Nycomed NO, S
Neo-Tiroimade 5 mcg, 25 mcg tab.; Made PTI
Ro-Thyronine 25 mcg, 50 mcg tab.; Robinson U.S.
T3 (o.c.) 25 mcg, 50 mcg tab.; Uni-Pharme U.S.
T3 25 mcg, 50 mcg tab.; Uni-Pharme Israel
T3 25 mcg, 50 mcg tab.; Unipharma GR
Tertroxin 20 mcg injection solution; Glaxo DK
Tertroxin 20 mcg tab.; Glaxo DK, South Africa, CZ
Thybon,-forte 20 mcg, 100 mcg tab.; Hoechst G
Thyrotardin 100 mcg dry substance; Henning Berlin G Inject
Ti-Tre 5 mcg, 20 mcg tab.; Glaxo I
Tiromel 25 mcg tab.; Ibrahim TK
Tironina (o.c.) 25 mcg tab.; Abello ES
Trijodthyronin 20 mcg tab.; Nycomed S
Trijod. Sanabo 25 mcg tab.; Sanabo A
Trjodthyr- 50 50 mcg tab.; Berlin-Chemie G
Trjodthyr. Leo 25 mcg tab.; Leo ES

Cytomel jest najpopularniejszą nazwą handlową liotyroniny sodu. Środek ten nie jest sterydem, ale syntetycznym hormonem tarczycy. W medycynie stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy, otyłości, niektórych dysfunkcji metabolicznych. Ściśle mówiąc, Cytomel jest farmaceutyczną wersją naturalnego hormonu tarczycy – trójjodotyroniny (T3).

Przyjęty Cytomel zwiększa metabolizm organizmu, czego efektem jest znacznie zwiększona aktywność komórkowa (przyśpieszenie utylizacji węglowodanów, białek i tłuszczy). Kulturyści bardzo cenią sobie ten środek, gdyż jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi do walki z tkanką tłuszczową. Szczególne znaczenie ma jego zastosowanie przed zawodami, pozwalające uzyskać bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej, nawet bez drastycznego obcinania kaloryczności diety. Drugim zastosowaniem T3, mogą być długie cykle masowe, użycie tego środka pozwala kulturystom na zwiększenie podaży kalorycznej, przełamanie stagnacji.

Popularne wśród zawodników jest jego łączenie z clenbuterolem, wtedy spalanie tkanki tłuszczowej jest ekstremalnie efektywne, co daje wspaniały efekt podczas zawodów. Często stosowanie Cytomelu w połączeniu z SAA zwiększa anaboliczne właściwości sterydów. Dzieje się tak ze względu na zwiększoną utylizację białek w organizmie, co z kolei przyczynia się do nasilenia syntezy białek kurczliwych mięśni szkieletowych. T 3 stymuluje produkcję polimerazy RNA I i II, a tym samym zwiększa tempo syntezy białek. To również zwiększa szybkość degradacji białka a w nadmiarze tempo degradacji białka przekracza tempo syntezy białek, w takich sytuacjach organ może przejść do ujemnego bilansu.
T 3 (T 4) wiążą się z receptorami jądrowymi, jednak oba nie są zbytnio lipofilne i w rezultacie nie są w stanie przejść przez błony lipidowe. Dlatego też oba hormony posiadają specyficzne białka transportowe , które pozwalają T 3 i T 4 przejść do komórek.
T 3 występuje w większości tkanek w organizmie, z kilkoma wyjątkami- w tym śledzionie i jądrach. Zwiększa produkcję Na + / K +-ATPazy i ogólnie, wzrost obrotów różnych endogennych makromolekuł poprzez zwiększenie ich syntezy i rozkładu.T 3 pobudza rozkład cholesterolu i zwiększa liczbę receptorów LDL, co zwiększa tempo lipolizy

Użytkownicy Cytomelu powinni wziąć pod uwagę niebezpieczeństwo wynikające z jego stosowania. Środek ten posiada długą listę możliwych skutków ubocznych, takich jak palpitacje serca, nieregularny puls, skrócony oddech, nadmierne pocenie się, nudności, bóle głowy, dysfunkcje metaboliczne. Cytomel jest niewątpliwie potężnym środkiem i należy bardzo uważać przy jego stosowaniu. Pamiętać należy o powolnym zwiększaniu dawki. Stosowanie zaczyna się od 1/4 lub 1/2 tabletki dziennie (~6/12,5 mcg), zwiększając dawki co 4 – 7 dni, dochodząc do wartości maksymalnej – 100-150mcg. Sukcesywne zwiększanie pozwoli uniknąć szoku, jakim dla organizmu może okazać się natychmiastowe przyjęcie ogromnej dawki Cytomelu. Dzienna dawka powinna być podzielona, w celu zapewnienia w miarę stabilnego poziomu hormonu w organizmie. Kobiety są znacznie bardziej wrażliwe na działanie liotyroniny sodu, dlatego nie powinny przekraczać dawki 50mcg dziennie.

Zawsze pamiętać należy, że cykl z użyciem Cytomelu nigdy nie powinien przekraczać (4)6 tygodni, a jego przyjmowanie nigdy nie powinno być nagle przerwane. Tak jak dawkowanie się zwiększało, tak samo powinno się zmniejszać – o 1 tabletkę co 4-5 dni. W przeciwnym przypadku narażeni jesteśmy na stałe zakłócenie funkcji tarczycy. Dlatego jego użycie powinno być konsultowane z lekarzem, zawsze przed decyzją o jego użyciu, powinny zostać przeprowadzone badania czynności tarczycy. Niezbyt rozsądne było by jego przyjmowanie przy nadczynności tarczycy. Kulturyści nigdy nie powinni stosować iniekcyjnej formy liotyroniny sodu, która w medycynie używana jest tylko w nagłych wypadkach.

Cytomel nie powinien być stosowany przez początkujących zawodników. Zanim zdecydują się na jego przyjmowanie powinni doskonale poznać funkcjonowanie swojego organizmu, zagłębić się w tajniki reakcji bio-chemicznych układu hormonalnego. Zdecydowanie cytomel, jest środkiem wspomagającym „ostatniej instancji” tj. atleci winni sięgać po T3 mając już doświadczenia z innymi środkami tego typu. T3 powinno się stosować podczas przyjmowania środków które zmniejszając jego naturalną produkcje, takich jak: hormon wzrostu, trenbolon, insulina.

Nasz organizm produkuje głównie T4 (tetrajodotyronine – różni się od T3, dodatkowym atomem jodu) uważana jest jednak za środek mniej efektywny, natomiast bardziej bezpieczny. Koniecznie jest stosowanie wyższych dawek, chcąc uzyskać zadowalającą skuteczność, tyroksyna jest jak środek przed obróbką (organizm musi jeszcze przeprowadzić reakcje odjodowania na poziomie tkankowym), T3 zaś jest „narzędziem” gotowym do działania, dlatego T4 nazywany często jest prohormonem.

Warto również wspomnieć o suplementacji jodem/selenem/cynkiem dodatkowo podczas stosowania cytomelu. Bardzo istotnym okresem jest okres po „zejściu” z cyklu. Odradza się stosowania wszelkich termogeników i należy skupić się na przywróceniu prawidłowej /naturalnej/ pracy tarczycy.

 

opracował: Naja