DNP

DNP (2,4-Dinitrophenol) jako lek został odkryty w 1920 roku na Stanford University i jest uważany za najlepszy dostępny spalacz tłuszczu.

Przy zastosowaniu DNP, bez restrykcyjnych diet, można stracić nawet 3 kilogramy tygodniowo. Dlatego, DNP przez kilkanaście lat był stosowany jako popularny lek odchudzający. Jego stosowanie w USA zostało zakazane w 1938 roku ze względu na podejrzenia o wywoływanie zaćmy (w ok. 1% przypadków osób przyjmujących DNP dłużej niż 3 miesiące). Przypuszczalnie jest to reakcja organizmu na gwałtowne i długotrwałe zachwianie metabolizmu i działają tutaj podobne mechanizmy jak w przypadku chorych na cukrzycę, u których zaćma występuje bardzo często. DNP jest stosowane do dzisiaj jako środek do uzyskiwania tzw. rzeźby przez zawodowych kulturystów.

W jaki sposób działa DNP?

DNP (2,4-Dinitrophenol) zwiększa przepuszczalność błony mitochondrialnej dla protonów, co utrudnia, bądź zwalnia syntezę ATP. ATP to paliwo dla wszelkich procesów życiowych w komórkach. ATP jest produkowane w mitochondriach za pomocą tzw. pompy protonowej, a DNP zakłóca jej działanie. Najprościej mówiąc cząsteczki DNP biorą protony po jednej stronie błony mitochondrialnej, są w stanie przedostać się przez membranę i po jej drugiej stronie oddają zabrane protony, pomijając w ten sposób pompę protonową. To oznacza, ze gospodarowanie energią przez organizm jest na tyle nieefektywne, ze podejmuje on wszelkie działania, by pozyskać więcej ATP. Spala dużo więcej glukozy i tłuszczów, ale energia ta zostaje w dużej części uwolniona w postaci ciepła, zamiast produkcji ATP.

Dawkowanie:

– poniżej 90 kg ok. 200 mg (stosować tapering) krystalicznego DNP dziennie (ok. 100 mg co 12h)

– powyżej 90 kg ok. 300-400 mg (stosować tapering) krystalicznego DNP (ok. 100 mg co 8h)

Środek bierze się przez 2 tygodnie, później robi 2 tygodnie przerwy i można powtórzyć cykl. Ten sposób stosowania chroni przed zmianami w wytwarzaniu hormonów tarczycy, których produkcja może być zmniejszona w przypadku długotrwałego stosowania.

Uwaga: dokładne dawkowanie DNP jest bardzo ważne, należy być 100% pewnym co do zawartości czystego DNP w preparacie.

Środki ostrożności:

– Stosować tapering, czyli rozpoczynać i kończyć cykl mniejszymi dawkami, zanim się dojdzie do właściwych, np. pierwszy dzień 100 mg, kolejne 2 dni 200 mg, później, jeśli wciąż czujemy, że to mało, wchodzimy na 300mg. Tak samo powoli zmniejszamy dawki, co chroni nas przed gwałtownymi i niekontrolowanymi reakcjami organizmu.

– Należy kontrolować temperaturę rano i wieczorem. To nie przesada, tylko elementarna zasada bezpieczeństwa. Nie należy przekraczać temperatury 39’C. Jeśli temperatura wzrasta powyżej tej granicy albo pogarsza się ogólne samopoczucie, należy zmniejszyć dawki. Jeśli temperatura wzrasta powyżej 40’C należy natychmiast przerwać cykl na co najmniej 2 dni i starać się schłodzić organizm.

– Należy pić co najmniej 4-5 litrów płynów, aby uniknąć problemów z przegrzaniem organizmu. Należy pić nie tylko wodę, ale jak najwięcej soków lub napojów typu Isostar, aby nie zachwiać równowagi elektrolitowej organizmu. Unikać herbaty, kawy. Najlepiej pić napoje ochłodzone do około 10-15 stopni. Nie należy zwracać uwagi na retencję wody, która jest normalna – ostateczna sylwetka pojawia się dopiero 5-7 dni po ostatniej dawce DNP.

– Nie stosować więcej niż 3 cykle w ciągu roku! DNP kumuluje się w organizmie i jego przedłużone stosowanie może doprowadzić do ciężkich następstw, łącznie z wspomnianą na początku zaćmą. Organizm musi mieć czas na oczyszczenie się.

– Unikać forsownych treningów. Zamiast 40 minut na steperze idź na spokojny spacer, albo popływać w chłodnym basenie.

– ZERO solarium oraz opalania na słońcu.

– By chudnąć, organizm musi spalić cały glikogen i sięgnąć po rezerwy zmagazynowane w tkance tłuszczowej. Jednocześnie brak cukru we krwi oznacza ospałość i ciągły głód. Dlatego podczas cyklu nie należy stosować drakońskich diet, tylko podzielić jedzenie na 5-6 niewielkich posiłków, w których węglowodany będą stanowić 40-50% kalorii. Unikać cukrów prostych (cukier, słodycze). Dostarczać dużo białka, ewentualnie stosować suplementy z glutaminą i HMB, aby chronić tkankę mięśniową przed katabolizmem.

UWAGA

Dinitrofenol bywa stosowany tylko przez doświadczonych zawodników będących pod stałą opieką lekarza.

Typowe i niestety prawie zawsze występujące skutki uboczne to: wrażenie przemęczenia, podwyższona temperatura, pocenie się, bóle głowy. W przypadku przedawkowania temperatura ciała wzrasta drastycznie, co może zakończyć się nawet śmiercią!

opracował: Naja 

dnp