[list class=”bullet-1″][li]Klasyfikacja: Glikoproteinowy Hormon Peptydowy[/li][/list]

Erytropoetyna (EPO) zdobyła rozgłos w 1998 roku, kiedy kilku czołowych kolaży w wyścigu Tour De France zostało przyłapanych na jej stosowaniu.
Kiedyś zawodnicy oddawali własną krew aby na krótko przed zawodami przetłoczyć ją ponownie w celu podniesienia ilości czerwonych krwinek – transportera tlenu z płuc do komórek (dodatkowy trick, to wyjazd w góry – na wysokość od ok. 1800m, organizm zwiększa wówczas znacznie produkcję erytrocytów zwłaszcza jeśli dołożymy trening wytrzymałościowy. Po takim zabiegu pobiera się ok. litra krwi). To znacznie podnosi wydolność sportowców. W latach 80 rozpoczęto produkcję syntetycznego EPO. Początkowo EPO nie było wykrywane, ponieważ nie było możliwości odróżnienia naturalnego, od zewnętrznie dostarczonego. Od 2001 są już wszędzie dostępne EPO-testy.

EPO powstaje z przekształcenia erytropoetynogenu (produkowanego w wątrobie) -pod wpływem erytrogeniny uwalnianej z komórek kanalików nerkowych. Jest także wytwarzana w wątrobie (głównie w życiu płodowym), mózgu i macicy. Prawidłowe stężenie endogennej erytropoetyny u ludzi wynosi 6–32 µg/ml. Okołodobowe wahania wykazują najwyższe wartości w godzinach nocnych i najniższe w godzinach porannych. Zwiększona produkcja erytropoetyny występuje w wyniku spadku utlenowania krwi płynącej w tętnicach nerkowych.

Główną funkcją erytropoetyny, jest stymulacja różnych etapów erytropoezy, co prowadzi do zwiększenia produkcji erytrocytów przez szpik kostny.Wpływa na komórki macierzyste szpiku kostnego, zwiększając produkcję prekursorów komórek szeregu czerwonokrwinkowego, a zatem zwiększając wytwarzanie erytrocytów. Oddziałując ze specyficznym receptorem erytropoetynowym (EpoR) wywiera wpływ na mechanizmy wymienione powyżej.

Anadrol 50 został stworzony dla bardzo podobny celu jak EPO, i podejrzewam, ze za wzrost mocy i pełności mięśni, można być odpowiedzialne wiele podobnych mechanizmów, które działają w EPO. Warto zauważyć, że EPO zwiększa syntezę białek, podobnie jak ma to miejsce u A50. Przede wszystkim jednak skutkiem jego stosowania, jest wzrost ilości czerwonych krwinek.

Mając więcej czerwonych krwinek, co bezpośrednio przyczynia się do większej ilości przenoszonego tlenu, dochodzi do znacznej poprawy wyników sportowych tj. szybkości , wytrzymałości, siły itd. EPO wpływa na wydolność wydolność wysiłkową, pobór tlenu, oddychanie, cały metabolizm organizmu i efektywności energetycznej . Co ciekawe w obrębie modyfikacji wywoływanych przez EPO są również funkcje poznawcze -uczenie się, etc.

W medycynie EPO jest stosowana jako lek u pacjentów chorujących na niewydolność nerek (głównie u pacjentów dializowanych), w hematologii, a także jako lek pomocniczy w onkologii. Rola jaką odgrywa erytropoetyna w mózgu i macicy nie została wyjaśniona.

Potrzebujesz ok 8,000-10,000 IU na 2 tygodnie, dawkując delikatnie powyżej 1000IU codziennie przez 14 dni. Zauważalne efekty powinny pojawić się około 3 tygodnia stosowania EPO i powinny być odczuwalne przez kolejne 3-6 miesięcy! 
Największym niebezpieczeństwem przy stosowaniu tej glikoproteiny jest fakt, że sportowcy trenujący sporty wytrzymałościowe np. lekkoatleci, maja ze względu na rodzaj treningu podwyższoną ilość czerwonych krwinek. Dodanie EPO podnosi do drastycznych wartości ich ilość. To powoduje większa wydolność, ale także sprawia, że krew staje „skondensowana” (rośni ryzyko zatoru, wylewu, zawału). Dodatkowo zbyt długie stosowanie może prowadzić do zmniejszenia własnej produkcji erytrocytów i uzależnienia od EPO syntetycznego, bądź dializ.
Zatem kontroluj ilość erytrocytów , pij dużo wody aby uniknąć problemów z koagulacja krwinek- przyda się również aspiryna, która w ostateczności może rozrzedzić delikatnie krew.


opracował: Naja