[important title=””]

[list class=”bullet-1″][li]Substancja aktywna: Mesterolon[/li][/list]

[list class=”bullet-1″][li]Okres półtrwania: 4 – 6h[/li][/list]

[list class=”bullet-1″][li]Okres wykrywalności: 5-6 tyg[/li][/list]

[list class=”bullet-1″][li]Klasyfikacja: Steryd anaboliczno androgenny[/li][/list]

[list class=”bullet-1″][li]Dawkowanie: Mężczyźni 25 – 100mg / dzień, kobiety 10-25mg/ dzień[/li][/list]

[list class=”bullet-1″][li]Konwersja do estrogenów: Nie[/li][/list]

[list class=”bullet-1″][li]Redukcja: Nie[/li][/list]

[list class=”bullet-1″][li]Blokowanie HPTA: Nie[/li][/list][/important]

Preparaty:

Mestoranum 25 mg tab.; Schering DK, S, NO
Pluriviron 25 mg drg.; Asche G
Proviron 10 mg tab.; Schering TK
Proviron 10 mg tab.; Leiras F1
Proviron 20 mg tab.; Leiras F1
Proviron 25 mg tab.; Schering G, A, B, CH, ES, FR, GB, GR, PL, NL, CZ,
Proviron 50 mg tab.; Schering I
Vistimon 25 mg tab.; Jenapharm G

Budowa chemiczna mesterolonu jest bardzo zbliżona do DHT, jedyna różnica w stosunku do DHT to dodana grupa metylowa. Ta bardzo niewielka różnica w budowie, powoduje jednak rożne działanie tych dwóch substancji w organizmie. Proviron podany injekcyjnie wykazuje pewne właściwości anaboliczne, natomiast podanie doustne w wyniku metabolizmu tej substancji doprowadza do znacznego osłabienia efektu anabolicznego.

Provion będąc SAA zredukowanym nie może ulec aromatyzacji, dodatkowo wykazano blokowanie aromatazy co pozwala na zmniejszenie efektów wywoływanych przez nadmiar estrogenów powstających w procesie aromatyzacji (edema, ginekomastia). Stosowanie tego leku przyczynia się również do budowania lepszej jakościowo masy (ograniczenie przyrostu tkanki tłuszczowej za sprawa ograniczenia estrogenów). Istnieją przypuszczenia, że proviron może obniżać wrażliwość receptorów estrogenowych, co czyni go jeszcze bardziej efektywnym w walce ze skutkami wywoływanymi przez estrogeny. Właściwości antyestrogenne Provironu nie są czymś wyjątkowym. Kilka innych sterydów także wykazuje takie działanie. Przykładowo, DHT i Masteron (2metyl-dihydrotestosteron) były efektywnie stosowane w terapii ginekomastii i raka piersi, w związku właśnie ze swoimi właściwościami antyestrogennymi. Prowiron posiada również słabe właściwości hamowania 5 alfa reduktazy.

Około 97 – 98 procent Testosteronu jest związane z SHBG (Sex Hormone Binding Globulin – globulina wiążąca hormony płciowe, która czyni testosteron nieaktywnym ). Proviron wykazuje silniejsze powinowactwo do SHGB aniżeli testosteron,- to on będzie wiązał się z globulinami dzięki czemu znaczna pula testosteronu pozostanie w formie wolnej- aktywnej. Jest to kolejny przykład w jaki Proviron, może przyczyniać się do zwiększania przyrostów w pośredni sposób. Zarazem jest to dowód na to dlaczego bezpośrednio nie wpływa na wzrost masy mięśniowej- wiążąc się z SHGB nie może jednocześnie docierać do receptorów androgennych w postaci wolnej, a ponadto w mięśniach większe powinowactwo do AR wykazuje testosteron.

Proviron dodawany jest w fazie przygotowań przedkonkursowych. Stosuje się go wtedy w celu poprawienia jakości mięśni. Zdolność do redukcji ilości krążącego w organizmie estrogenu, poprzez obniżanie wrażliwości receptorów estrogenowych, oraz silne powinowactwo względem enzymu aromatazy, obniża całkowitą ilość zatrzymanej w organizmie wody dając znacznie ‚szczuplejszy’ i ‚twardszy’ wygląd. Stanowi doskonałe uzupełnienie dla Klomifenu (Clomid) lub Tamoksyfenu (Nolvadex) .  Kobiety dobre rezultaty uzyskują przy dawce 10mg wpływając korzystnie na współczynnik estrogenów do androgenów. 
Standardowa dawka dla mężczyzn wynosi od 1 do 4 tabletek 25mg dziennie. Mesterolon przeważnie jest dobrze tolerowany przez organizm mężczyzny, nie przekraczając dawki 100mg dziennie. Większe ilości mogą powodować skutki uboczne typowe dla androgenów – przetłuszczona cera, trądzik, nadmierne owłosienie na ciele, nasilenie łysienia.

Proviron, mimo że jest środkiem doustnym, nie zawiera c17-alfa alkilacji. Brak tej struktury chemicznej oznacza zminimalizowanie negatywnego oddziaływania środka na wątrobę. Ze względu na to, Proviron postrzegany jest jako łagodny dla wątroby środek doustny. Ponadto środek ten posiada 1-metylację, dokładnie taką samą, jaką zawiera Primobolan w tabletkach (Methenolon) – inny nieszkodliwy dla wątroby steryd doustny. Alkilacja na pierwszej pozycji zwalania metabolizm związku podczas pierwszego przejścia, jednak słabiej niż 17-alfa alkilacja. Primobolan, jak i Proviron, są wystarczająco odporne na rozpad, aby umożliwić uzyskanie terapeutycznie korzystnego poziomu środka we krwi. Ich biodostępność jest jednak znacznie niższa, niż doustnych związków metylowanych

W badaniach przeprowadzonych w Nowym Yorku stwierdzono że na 250 mężczyzn tylko 85 wskazywało objawy drobnego „stłumienia” u reszty Proviron nie spowodował blokady osi podwzgórze-przysadka-jądra i to przy dawce 150 mg/dzień podawanej przez rok. Badania nie wskazały żadnego wpływu na normalny poziom LH i FSH przy dawkach 100 – 150 mg/dzień, ale obniżyły ich poziom u pacjentów u których był podwyższony. Proviron zatem nie zastąpi Clomidu/Nolvadexu w PCT, ale także nie będzie im zawadzał.

 

opracował: Naja