finaplix

Klasyfikacja: Steryd anaboliczno androgenny
Substancja aktywna: Trenbolon
Dawkowanie: 25 – 100 mg / ed
Aromatyzacja: nie
Redukcja: nie
Blokowanie HPTA: Tak  silne
Okres półtrwania: Ponizej 1 dnia
Okres wykrywalności: 5 tyg

Zmodyfikowanie cząsteczki nandrolonu przyczyniło się do powstania niezwykle silnego SAA jakim jest Trenbolon. Lek weterynaryjny służący do „masowania” bydła ubojowego , które potrafiło zbudować 50-80 kg czystego „mięsa” w dwa miesiące!

W USA dostępny jako weterynaryjny Finaplix-H w postaci małych żółtych kuleczek do wstrzykiwań. W obiegu czarnorynkowym znajdują się zazwyczaj dwie formy estryfikowane: Octan Trenbolonu (Trenbolone Acetate), oraz Cykloheksymetylowęglan Trenbolonu (Trenbolon Hexahydrobenzylcarbonat). Heksa częściej używana w cyklach typowo masowych, krótsza forma zaś w okresie przedstartowym łączona najczęściej z propionatem testosteronu, oraz winstrolem. Ponadto produkowane były również, Enantat Trenbolonu (Trenbolone Enanthate) oraz TNE (Trenbolone No Ester – bezestrowa forma Trenbolonu). Parabolan to najbardziej znany preparat dla ludzi produkowany przez francuski koncern farmaceutyczny, obecnie nie ma w produkcji legalnego aptecznego trenbolonu.

Trenbolon jest bardzo mocnym androgenem, posiadającym silne właściwości anaboliczne. Znakomicie nadaje się do szybkiego budowania wysokiej klasy masy mięśniowej, znacznej poprawy waskularyzacji oraz siły i regeneracji w krótkim czasie. Posiada najsilniejsze powinowactwo do AR ze znanych nam steroidów.  Anaboliczność tego związku porównywana jest często z typowo budującymi środkami, takimi jak Dianabol lub Testosteron. Jest jednak pomiędzy nimi zasadnicza różnica – Trenbolon nie aromatyzuje. Jest środkiem naprawdę wyjątkowym, zwłaszcza że praktycznie wszystkie sterydy budujące masę mięśniową konwertują do estrogenów. Natomiast środki niearomatyzujące wykazują z reguły słabsze właściwości anaboliczne. Trenbolon natomiast nie aromatyzując, oferuje bardzo silne działanie anaboliczne. Nie powoduje retencji wody, toteż masa na nim zdobywana zawsze jest bardzo wysokiej jakości. Dzieje się tak ponieważ trenbolon w mięśniach nie ulega konwersji do 3- alfa metabolitów jak ma to miejsc chociażby w przypadku testosteronu. Kolejny mechanizm, przez który omawiany związek wpływa na proces hipertrofii mięśni szkieletowych, związany jest z komórkami satelitarnymi. Trenbolon zwiększa ich wrażliwość na IGF-1 – Insulino-podobny czynnik wzrostu 1 i FGF – czynnik wzrostu Fibroblastów). Wpływa on także na wzrost produkcji obu wcześniej wspomnianych związków, co owocuje bardzo silnym wzrostem tempa syntezy protein. Oczywiście inne SAA wykazują podobny wpływ, w rożnym nasileniu w zależności od substancji – trenbolon jest pod tym względem bardzo wyrazisty. To wyjaśnia niezwykłą skuteczność Trenbolonu w budowania masy mięśniowej.

Wysoki poziom androgenów, powodowany stosowaniem Trenbolonu, przy nieobecności estrogenów znakomicie sprzyja spalaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pozwala na uzyskanie znakomitej gęstości i separacji muskulatury, bez drastycznej diety. Dlatego jest niezwykle cenionym i popularnym wśród kulturystów sterydem. Badania przeprowadzone na zwierzętach (bykach), wykazały  antyglukokortykoidowe działanie tej substancji. Pomimo braku podobnych badań na ludziach, nie ma podstaw aby przypuszczać że nie działa u nich podobnie, tłumaczyło by to po cześci  efekt diuretyczny trenbolonu. Warto wspomnieć jeszcze o pozytywnym wpływie Trenbolonu na ilość czerwonych krwinek oraz na przyspieszenie odbudowy zapasów glikogenu, co prowadzi do przyspieszenia tempa regeneracji a tym samym pozwala trenować częściej, dłużej i bardziej intensywnie – dotyczy się praktycznie wszystkich SAA

Trenbolon podobnie jak bratni nandrolon wykazują wpływ progestagenny (podobny do progesteronu). Sam Trenbolon wykazuje silne wiązanie do receptorów progesteronowych tylko w 60% siły z jaką wiąże się do nich naturalny progesteron, natomiast jeden z jego aktywnych metabolitów (17-beta-trenbolon) znacznie przewyższa pod tym względem progesteron. Jednak w odróżnieniu od nandrolonu do mieszanej aktywności, trenbolon jest agonistą receptora progesteronowego. Ta własność trenbolonu często posądzana była o wywoływanie ginekomastii, jednak agoniści receptora progesteronowego powodują downregulację receptorów estrogenowych co zaprzecza tej tezie. Doświadczenie nagłego obniżenia libido, częstokroć również bywa przypisywane właściwościom progestagennym trenbolonu. W istocie główną przyczyną spadku libido podobnie jak w przypadku nandrolonu, jest słaba androgenność w tankach DHT zależnych (nie ulega 5- redukcji), oraz silnie niekorzystne przesuniecie stosunku androgenów do estrogenów.  Ratunkiem tutaj jest stosowanie testosteronu podczas kuracji z trenbolonem, ewentualnie innego 5-alfa zredukowanego androgenu (proviron).  Z tego powodu nie zaleca się stosowania połączeń nandrolonu z trenbolonem, zablokowanie HPTA jest bardzo silne. Ze względu na wysoki stopień zaburzania funkcjonowania osi podwzgórze – przysadka – jądra, odpowiednie zastosowanie HCG oraz Clomidu / Nolvadexu po zakończeniu terapii jest niezbędne. W przeciwnym przypadku powrót do normalnego funkcjonowania hormonalnego może potrwać bardzo długo.

Trenbolon na pewno nie jest środkiem dla osób sięgających pierwszy raz po doping, powiem więcej, nie jest również dla osób sięgających po raz 3 po doping. Posiada on wiele niemiłych skutków ubocznych – jest sterydem złego samopoczucia w odróżnieniu np. od testosteronu czy dianabolu, należy liczyć się z tym sięgając po niego. Bardzo często osoby przyjmujące trenbolon zauważają silne pobudzenie, znacznie zwiększoną regenerację, prowadzi to w prostej linii do zauważalnego przyspieszenia tempa regeneracji a tym samym pozwala trenować częściej, dłużej i bardziej intensywnie. Często występuje bezsenność spowodowana wyżej wymienionymi, lekka termogeneza a co za tym idzie podkręcenie metabolizmu, może się to objawiać wzmożoną potliwością, przyspieszonym pulsem. Podczas wykonywania zastrzyku z trenbolonu pojawia się czasami swoisty kaszel, uczucie duszności. Podobna reakcja pojawia się podczas robienia zastrzyku innych substancji opartych na podłożu olejowym, tak wiec nie jest to spowodowane trenbolonem.

Mimo że sam Trenbolon jest niezwykle silnym środkiem, często łączy się go z innymi sterydami, w zależności od oczekiwanych rezultatów. W cyklach opartych o trenbolonie zawsze powinien znajdować się testosteron, ew. proviron. W okresach pracy nad poprawą definicji najczęstszym dodatkiem jest niearomatyzujący anabolik, taki jak Winstrol lub Primobolan. Zwiększając masę mięśniową warto natomiast dodać silniejsze związki, takie jak Oxymetholon lub Dianabol. Jednak w takim przypadku musimy liczyć się z utratą definicji, jaką oferuje Trenbolon. Gdzieś w środku tych dwóch opcji znajdują się jeszcze umiarkowane anaboliki, takie jak Boldenon. Takie połączenie z kolei zapewni znaczne przyrosty masy mięśniowej i siły, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo przyzwoitej definicji (znikoma retencja wody).

Chciałem również poruszyć temat domniemanej hepato, oraz nefrotoksycznosci tej substancji. Krążyło wiele opinii według których ternbolon powodować ma pojawienie się moczu we krwi, a co za tym idzie uszkodzenie nerek. Czerwone zabarwienie moczu wywoływane jest metabolitami które posiadają ceglastoczerwoną barwę. Zbyt długie przechowywanie, podgrzewanie doprowadza do zmiany zabarwienia trenbolonu właśnie na czerwony kolor na skutek utleniania substancji. Niektóre badania wykazują nadmierne obciążenie wątroby przez trenbolon, z tego powodu należny co jakiś czas badać ten organ, podobnie jak to się ma w przypadku każdego innego SAA (niekoniecznie 17-aa)

opracował: Naja

finaplix